חסד

פעולה א: הקמת נאמנים לגולני, להנצחה של חיילי פלוגה ג' רובאית בגדוד הבוקעים הראשון בחטיבת גולני

אחת הפעולות כוללת קריאת שם כיכר על שם עשרה חיילי הגדוד והפלוגה שנהרגו בקרב בבינת ג'בל בא באב התשס"ו

וועדת השמות בעירית מודיעין קיבלה פה אחת את ההצעה לקרוא לכיכר בעיר מודיעין על שם "עשרה אחים" מהפלוגה בתוך כלל חללי צה"ל שנהרגו במלחמה.

הנהלת העיריה העבירה ההחלטה לוועדת ההנצחה של העיריה

להלן מכתב לראש העיריה ומכתב גלוי שנשלח לציבור על מנת לקדם את הפעולה

י"ג ניסן התשס"ז – מבלי לפגוע בזכויות –

לכבוד
ראש עירית מודיעין
עירית מודיעין
ת.ד. 1
מודיעין

שלום רב,

כב'

הנדון : מכתב טרם הגשת ערר בבית דין מנהלי או בג"צ

קיבלתי באמצעות העיתונות (מודיעין ניוז שמיום ט' ניסן התשס"ז ) הודעה כי הנהלת העירייה בראשותך החליטה לדחות החלטה פה אחד של וועדת השמות לקריאת כיכר על שם "עשרה אחים" (עשרה חיילי פלוגה רובאית ג' בגדוד הבוקעים הראשון בחטיבת "גולני") במודיעין, על מנת למנוע מצב, כדבריכם, שתהייה פנייה של משפחות חללים לקריאת רחוב על שם יקיריהם. וזו הסיבה שהעברתם הדיון בוועדת ההנצחה.

מאחר והייתי מודע לכך מלכתחילה ועל מנת למנוע חס וחלילה מצב של הפלייה כלפי חללים אחרים, וכך הבהרתי בישיבת וועדת השמות בראשותו של סגנך מר אלכס ווינרב, ביקשתי לקרוא שם הכיכר על שם "עשרה אחים" , לשמם של עשרת חיילי הפלוגה שביום מר ונמהר – א באב התשס"ו – נהרגו בקרב מר בבינת ג'בל ועד עצם היום הזה לא החלימו מפצעי הגוף והנפש.

כיו"ר "נאמנים לגולני" הנני מודיע , על דעת החברים בה, כי אנו רואים בקריאת שם הכיכר על שם "עשרת האחים" חשיבות חינוכית עליונה לחנך את בני יהודה וישראל, כי העם מעריך את מסירות הנפש של האחים ואלה הם :

סא"ל רועי קליין (עוטר בעיטור הגבורה), סמג"ד
סרן אלכס שוורצמן
סגן עמיחי מרחביה
אוהד קלאוזנר
אסף נמר
עידן כהן
שמעון דהן
שמעון אדגה
יוסף אבוטבול
תומר עמאר

כל אלה, היקרים מכל, בכלל הרוגי מלחמת לבנון השנייה .

ועל כן, אנו רואים בהתייחסות חיובית של הנהלת העירייה לקריאת שם הכיכר איתות לחיילי צה"ל , איתות ואות כי האזרחים, ואני משוכנע שכלל אזרחי העיר סבורים כמוני, רואים חובה להנציח שם חיילי "גולני", בצורה מכובדת, כפי שעושה הנהלת העירייה בסיטונאות בהנצחה של רבי אלופים שלא נזקקו מעולם לוועדת הנצחה, כמו החיילים הפשוטים, והם זכו לשדרות ארוכות, רחובות של קילומטרים, ועוד.

הארץ מורכבת מאזרחיה , מחייליה, מאלה שמוסרים ומסרו את חייהם למענה, רב האלופים אינם שווים יותר מחיילי צה"ל האמיצים, וזוהי זכות וחובה כאחד לשמור על שמם בחייהם ויותר מכך במותם.

הנה כך כותב המשורר נתן אלתרמן במחזור שיריו "עיר היונה" ובו "שירי עשרת האחים" (משם נלקח שם הכיכר כסמל ) ושיר רעות הרוח.

וכך כותב המשורר כמו היה זה אתמול

"לא אשכח זאת רעי איך על גב נשאתני/ ותזחל איתי הר וגיא/לא אשכח לך זאת,איך למות לא זנחתני/בחבקי צווארך כחבקי את חיי/

"השבע רק רעי אם יש יום ותנוח/ ועברת ביתי , מה תאמר שם? כזאת :/ הוא רדף הבלים והיה רועה רוח/ אבל מת כמו איש היודע עשות/ עד אור הבוקר,רעי,לא תקום בי עוד רוח/אך עד בוקר אני לא אשכח לך זאת/

אנו מקווים שלא תשכחו את "עשרת האחים" כי אנחנו לא נשכח אותם ונטרח להזכיר אותם בצורה דמוקרטית ומכובדת עד שיונצחו בצורה ממלכתית ומכבדת את שמם בתוך כלל הרוגי מלחמת לבנון השנייה.

בכבוד רב, וחג שמח

נתן רועי
מגדל המנורה 10/2 מודיעין

רצ"ב מכתב גלוי שאבקש להפיץ באמצעותך לחברי הנהלת העירייה ויו"ר ועדת ההנצחה הגב' עדי מינץ.

י"ג ניסן התשס"ז

מכתב גלוי לראש העירייה וחברי הנהלת העירייה

נמלאתי צער רב עם התקבל הידיעה כי הנהלת העירייה בראשותך מצאה לנכון לדחות קריאת שם כיכר על שם "עשרת האחים". אבל אין זה אומר שאני או אנחנו , חברי "נאמנים לגולני", נרים ידיים ונקבל החלטה זו ככתבה וכלשונה.

הבנתי מן העיתונות כי ההחלטה (פה אחד ) של וועדת השמות בראשות היו"ר אלכס ווינרב לקריאת שם הכיכר על שם החיילים האמיצים שחרפו נפשם בקרב הנורא בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה (א' אב התשס"ו) בתוך כלל חיילי צה"ל שנהרגו במלחמה זו הועברה לוועדת ההנצחה.

יואילו נא כבוד חברי ההנהלה להציג בפני את פרוטוקול וועדת ההנצחה שדן בהנצחה של רבי אלופים ששמם מעטר שדרות בעיר זו.

ואילו כשהדבר קשור לחיילי "גולני" (לוחמי פלוגה רובאית ג' בגדוד הבוקעים הראשון בחטיבת גולני) הרי וועדת ההנצחה היא שתחליט והחלטה פה אחד של וועדת השמות נדחית על ידי ההנהלה בטעון מוזר : קריאת שם הכיכר (שאיננה נושאת שם חייל) תוביל לשיטפון בקריאת שמות רחובות על שם חיילים.

זוהי ארץ שאיננה מכבדת את מתיה, במקרים רבים, ובמקרים אחרים מעלה אותם על נס.

מודיעין, שראתה בתחומה מותם של 45 חיילי פלמ"ח שנהרגו, נשחטו צריך לומר, במלחמת העצמאות בקרב כירכור הנורא, בואכה שילת, לא ראתה צורך לקרוא אף לא רחוב , לא סמטה, על שם החיילים הצעירים (חלקם בני 17 שנים) שנרצחו בדם קר על ידי שריוניות ירדניות שהפתיעום ביולי 1948 , בירידה לעבר לפיד.

מודיעין, שמאזור שיפוטה יוצא מרוץ חנוכה של חיילי וחברי ההרוגים בקרב בינת ג'בל לעבר המכינה בקצרין, דוחה קריאת שם כיכר על שם ההרוגים בכלל הרוגי מדינת ישראל במלחמת לבנון השנייה.

אסור לנו, חס ושלום, לבגוד באותם בחורים, חיילי צבא הגנה לישראל, שיצאו למלחמה בפקודה של ממשלת ישראל, לנטוש אותם, להשאיר את שמם ביוון מצולה ולא להפסיק להעלות על נס גנראלים, בעלי כוח פוליטי, בעלי לובי, כאילו היינו רפובליקת בננות.

זוהי מדינה שנבנתה מדמם של כל אזרחיה ללא הבדל דרגה, צבע עור, או מין.

יש מקום לקרוא שם כיכר על שם "עשרת האחים" לכבודה של העיר , לכבודם של תושביה , ולכבודה של מדינת ישראל .

בכבוד רב,

נתן רועי
"נאמנים לגולני"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *